!NOVÝ AKTIVNÍ BLOG ZDE!

Leden 2018

Marie Terezie

3. ledna 2018 v 10:18 | Anaj |  Ostatní
Zdravím,
určitě jsem se už zmiňovala o tom, že naprosto miluji historickou tématiku. Baví mě dozvídat se o tom, co bylo, jak to vypadalo... Takže, když jsem zjistila, díky televizi, kterou sleduji jen o Vánocích, že se natáčí film k 300. výročí narození významné vladařky Marie Terezie, byla jsem nadšená. Podle trailerů to vypadalo moc pěkně. Jen jsem se trochu bála, protože poslední dobou mi česká filmová tvorba není nějak extra blízká. Včera tedy Česká televize odvysílala druhý díl tohoto dvoudílného filmu a já si řekla, že to trochu zhodnotím.
Co se mi na tomto filmu opravdu líbilo byl výběr míst, kde se natáčelo, znám ta místa a byla jsem hodně pyšná na to, že dokážeme vytvořit něco tak okázalého a krásného. Takže, pokud jste neviděli kroměřížský Sněmovní sál, kde se natáčely slavnostní scény, doporučuji se na zámek zajet podívat, stojí to za to. Dále kostýmy. Protože opravdu byly velkolepé, nechci ani vědět, kolik na šaty a paruky padlo peněz.


Jo, kostýmy byly skvělé a věřím, že i díky tomu si tento film získal takovou popularitu. Co mě zaskočilo, bylo to, jakým způsobem byl celý příběh podán. Četla jsem nějaké rozhovory s autorkou, kde i ona říkala, že nechtěla Marii Terezii stavět pomník, chtěla jen ukázat vladařku jako dívku, na kterou to všechno dopadlo a ona se s tím musela nějak vyrovnat. Celý film byl hodně nadnesený, odlehčený a vtipný. Možná jen musím prostě vypadnout z té ustálené představy, kde mám Terezii uloženou jako mocnou ženu, která se chovala chladně, odměřeně a zavedla povinnou školní docházku. Asi je fajn podívat se na to z druhé strany, že i ona mohla být zranitelná, nemusela brát všechno úplně vážně, přesně jak to ukazuje film. Takže to mi chvilku trvalo, než jsem si na to navykla a přijala toto pojetí jejího života.
Co se týče hereckých výkonů. Nejsem určitě ten nejlepší člověk, který by to měl hodnotit. Hlavní postavu stvárnila rakouská herečka, která mi přišla tak strašně mladičká, že jsem si nebyla jistá, jestli vůbec dokáže ztvárnit tak silnou osobu. Ale zřejmě jsem se spletla. Myslím, že to zvládla na výbornou. Co se týče ostatních rolí, manžela Marie Terezie ztvárnil český herec Vojtěch Kotek, kterého jsem si vůbec jako Františka Štěpána Lotrinského nedovedla představit. Všeobecně mi přišly vedlejší postavy takové, nepropracované. Jasně, hlavní hrdinka byla vladařka, ale i tak si myslím, že by bylo fajn rozvést trochu i příběh třeba Tereziiny matky, nebo právě manžela.
Co možná stojí právě za nerozvedeným příběhem, je nedostatek času. Obě dvě části filmu měly asi sto minut, což je zatraceně málo na to, aby v nich zvládly shrnout byť jen polovinu Tereziiny vlády. Proto také příběh končí její korunovací uherskou královnou a zbytek je shrnut jen v pár větách, což je rozhodně škoda. Navíc i první díl shrnul spoustu let a to jen opravdu povrchově, jediné, co bylo zdůrazněno, byla Mariina snaha vdát se za toho, koho miluje. Druhý díl zato popisoval kratší časový úsek a byl podle mě mnohem lepší. Myslím, že žena jako ona, by si zasloužila mnohem obsáhlejší sérii, třeba i vícedílnou.
Takže, i když jsem byla ze spousty faktů zklamaná, musím uznat, že tenhle počin je jedním z nejlepších děl, které Česká televize vypustila na obrazovky. Protože, i když film rozhodně nenahradí učebnice dějepisu, je zde zobrazen jiný pohled na jedinou vladařku českých zemí, která to rozhodně neměla v životě lehké a myslím, že se na tento film spíš podívá někdo, kdo chce něco odlehčeného, ne jen čisté fakty a třeba se zde i něco doví a poté si vyhledá více informací, což je dobře. Takže proč ne.

TRCNG - Wolf Baby M/V [Who Am I]

2. ledna 2018 v 9:26 | Anaj |  KPOP: Comebacky

Deseti členná rookie skupina TRCNG, uf dalo mi zabrat, než jsem se jejich zkratku správně naučila, se rozhodla zaútočit hned na začátku roku. Vybrala si k tomu vlčí koncept, ve kterém i přes veškerou snahu prostě nevypadají jako nebezpeční vlci, ale jako neškodná vlčata, která se stále škádlí a straší. I přes to si myslím, že nic lepšího na začátek roku vydat nemohli. Samotný singl Who I Am obsahuje tři skladby. Titulní Wolf Baby je rozhodně dobrou volbou, chytlavá, rytmická a se skvělou choreografií. Jediné, co mi opravdu vadí, je jejich rozdělení. Někteří členové se ke zpěvu zvlášť ani nedostanou, což je určitě škoda a ten, kdo jim tyto "line distributions" vytváří, by měl vymyslet, jak to napravit, protože tohle tady bylo už při debutu a jak to tak vypadá, nelepší se to. Ale víme, jak dlouho trvalo, než se B.A.P dopracovali k nějaké rovnováze, snad to také u TRCNG nebude trvat šest let.

Seznam skladeb:
1. I Am
2. Wolf Baby
3. Utopia

Výsledek obrázku pro trcng who i am

Layout no. 5 - Korean heart

1. ledna 2018 v 6:30 | Anaj |  O Blogu

Zdravím,
Suga tady byl již nějakou dobu a mě napadlo, že by to na začátku roku chtělo nový kabátek. Nu, možná bychom to s tím starým zvládli, ale proč ne. Při tvorbě tohoto jsem měla zase takovou náladu, kdy je všechno růžové a béžové. Nu a vzniklo z toho toto. Nejsem si úplně jistá, kdy mě ta přívětivá nálada přejde a pak si budu říkat, co jsem to zas vyváděla. Momentálně mám však takovou náladu, zřejmě s příchodem nového roku, jsem nějak moc optimistická. Když opomenu "prstové" srdce v záhlaví, tak hlavním motivem je citát "Nikdy se nezapomeň usmívat." Toto je heslo, se kterým jsem do roku 2018 vkročila, myslím, že úsměv je dost důležitý. Určitě tohle řeklo spoustu slavných lidí, ale já hledala mezi korejsými idoly a narazila jsem zrovna na Taemina, takže jsem mu to přisoudila.
Do menu jsem hodila neskutečně roztomilého králíčka Molanga, na kterého jsem narazila teprve nedávno. Je to korejská pohádková postavička, pro opravdu malé děti. Podle mě je ale neskutečně miloučký a k tématu srdce se velmi hodí. Všeobecně jsem se snažila to menu alespoň trochu oživit, přišlo mi takové smutné, ale zase jsem ho nechtěla přeplácat.
Dneska je tedy první den roku 2018 a tohle je také první článek, takže to tady trochu rozvedu. Pro mě prvního ledna znamená hlavně čočku, bez té by to u nás nešlo. Čočka je na oběd pokaždé, tedy pokud někdo vstane, aby ji uvařil. Včerejší noc jsme strávili s naším psem v chodbě a chlácholili jsme ji, protože má strach z těch ran od ohňostrojů a byla to opravdu "sranda", protože někteří experti začali slavit už v šest. Cvoci. Nemám nic proti ohňostrojům, ale jen pokud slouží opravdu jen k oslavě příchodu nového roku, takže by se měly střílet jen o půlnoci, ne pět hodin před. Pak také vyrazíme na ozdravnou procházku, protože jak na Nový rok, tak po celý rok. Co rozhodně dělat nebudu, je mytí nádobí, rozhodně ho nehodlám mýt po celý rok, i když stejně budu.
Nu nic, já padám ještě do postele, protože každá minuta se počítá a já a spánek jsme nerozluční parťáci. Alespoň někdo. :)